2225Y0630474JXT
Mfr.Part #
2225Y0630474JXT
Description
CAP CER 0.47UF 63V X7R 2225
Ceramic Capacitors
Package :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Applications :
Boardflex Sensitive
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)
Lead Style :
Height - Seated (Max) :
2225 (5763 Metric)
Features :
Soft Termination
Capacitance :
0.47 µF
Voltage - Rated :
63V
Temperature Coefficient :
X7R
Lead Spacing :
Ratings :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.098" (2.50mm)
Base Product Number :
2225Y
Datasheets
2225Y0630474JXT
Knowles Syfer 2225Y0630474JXT
FlexiCap? 0.47 μF 63V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225Y0630474JXT Overview
A program's size/dimension is 0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm) for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
2225Y0630474JXT Features
a size/dimension of 0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)