2225Y0630394JXT
Mfr.Part #
2225Y0630394JXT
Description
CAP CER 0.39UF 63V X7R 2225
Voltage - Rated :
63V
Lead Style :
Temperature Coefficient :
X7R
Size / Dimension :
0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.098" (2.50mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
0.39 µF
Lead Spacing :
Base Product Number :
2225Y
Series :
FlexiCap?
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product Status :
Active
Ratings :
Applications :
Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Features :
Soft Termination
Height - Seated (Max) :
Failure Rate :
Datasheets
2225Y0630394JXT
Knowles Syfer 2225Y0630394JXT
FlexiCap? 0.39 μF 63V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225Y0630394JXT Overview
Programs on this device are of 0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm) size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.
2225Y0630394JXT Features
a size/dimension of 0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)