2225Y0630154KCT
Mfr.Part #
2225Y0630154KCT
Description
CAP CER 0.15UF 63V C0G/NP0 2225
Ceramic Capacitors
Features :
Soft Termination
Lead Style :
Knowles
Height - Seated (Max) :
Height :
4.2 mm
Tolerance :
±10%
Package :
Tape and Reel (TR)
Applications :
Boardflex Sensitive
Dielectric :
C0G (NP0)
Brand :
Termination Style :
SMD/SMT
Ratings :
Type :
Multilayer Ceramic Capacitor
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Status :
Active
Product :
General Type MLCCs
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Base Product Number :
2225Y
Voltage - Rated :
63V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
0.15 μF
Lead Spacing :
Termination :
Flexible (Soft)
Width :
6.3 mm
Thickness (Max) :
0.098" (2.50mm)
Package / Case :
2225 (5763 Metric)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Temperature Coefficient :
C0G, NP0 (1B)
Size / Dimension :
0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)
RoHS :
Details
Product Type :
Ceramic Capacitors
Class :
Class 1
Length :
5.7 mm
Subcategory :
Capacitors
Failure Rate :
Datasheets
2225Y0630154KCT
Knowles Syfer 2225Y0630154KCT
FlexiCap? 0.15 μF 63V Ceramic Capacitor ±10% C0G, NP0 (1B) 0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225Y0630154KCT Overview
Programs on this device are of 0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm) size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G, NP0 (1B) being the highest temperature coefficient.
2225Y0630154KCT Features
a size/dimension of 0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)