2225Y0500563KXT
Mfr.Part #
2225Y0500563KXT
Description
CAP CER 0.056UF 50V X7R 2225
X7R 2R1
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Boardflex Sensitive
Package / Case :
2225 (5763 Metric)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage - Rated :
50V
Capacitance :
0.056μF
Tolerance :
±10%
Datasheets
2225Y0500563KXT
Knowles Syfer 2225Y0500563KXT
FlexiCap™ 0.056μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225Y0500563KXT Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R 2R1.
2225Y0500563KXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm