2225Y0500474JXT
Mfr.Part #
2225Y0500474JXT
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R 2225
Size / Dimension :
0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)
Product Status :
Active
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
0.47 µF
Lead Spacing :
Applications :
Boardflex Sensitive
Lead Style :
Failure Rate :
Thickness (Max) :
0.098" (2.50mm)
Tolerance :
±5%
Features :
Soft Termination
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Base Product Number :
2225Y
Package / Case :
2225 (5763 Metric)
Height - Seated (Max) :
Series :
FlexiCap?
Package :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
X7R
Ratings :
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
2225Y0500474JXT
Knowles Syfer 2225Y0500474JXT
FlexiCap? 0.47 μF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225Y0500474JXT Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm).The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.
2225Y0500474JXT Features
a size/dimension of 0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)