2225Y0500334JXT
Mfr.Part #
2225Y0500334JXT
Description
CAP CER 0.33UF 50V X7R 2225
Size / Dimension :
0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)
Lead Spacing :
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
50V
Applications :
Boardflex Sensitive
Lead Style :
Features :
Soft Termination
Package :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.098" (2.50mm)
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
Base Product Number :
2225Y
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Series :
FlexiCap?
Ratings :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
0.33 µF
Datasheets
2225Y0500334JXT
Knowles Syfer 2225Y0500334JXT
FlexiCap? 0.33 μF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225Y0500334JXT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm).As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.
2225Y0500334JXT Features
a size/dimension of 0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)