2225Y0500275MXT
Mfr.Part #
2225Y0500275MXT
Description
CAP CER 2.7UF 50V X7R 2225
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm
Capacitance :
2.7µF
Tolerance :
±20%
Applications :
Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
2225Y0500275MXT
Knowles Syfer 2225Y0500275MXT
FlexiCap™ 2.7μF 50V Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225Y0500275MXT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R 2R1.
2225Y0500275MXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm