2225Y0500275JXT
Mfr.Part #
2225Y0500275JXT
Description
CAP CER 2.7UF 50V X7R 2225
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
2.7µF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Boardflex Sensitive
X7R 2R1
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
2225Y0500275JXT
Knowles Syfer 2225Y0500275JXT
FlexiCap™ 2.7μF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 2R1 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225Y0500275JXT Overview
A program's size/dimension is 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm for this device.Its coefficient is X7R 2R1 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
2225Y0500275JXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm