2225Y0500274JXT
Mfr.Part #
2225Y0500274JXT
Description
CAP CER 0.27UF 50V X7R 2225
Ceramic Capacitors
Product Status :
Active
Lead Spacing :
Thickness (Max) :
0.098" (2.50mm)
Tolerance :
±5%
Capacitance :
0.27 μF
Package / Case :
2225 (5763 Metric)
Features :
Soft Termination
Failure Rate :
Series :
FlexiCap?
Package :
Tape and Reel (TR)
Base Product Number :
2225Y
Size / Dimension :
0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage - Rated :
50V
Applications :
Boardflex Sensitive
Temperature Coefficient :
X7R
Height - Seated (Max) :
Ratings :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Style :
Datasheets
2225Y0500274JXT
Knowles Syfer 2225Y0500274JXT
FlexiCap? 0.27 μF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225Y0500274JXT Overview
Ceramic capacitor is 0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm) in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.
2225Y0500274JXT Features
a size/dimension of 0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)