2225Y0500224JXT
Mfr.Part #
2225Y0500224JXT
Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R 2225
Ceramic Capacitors
Height - Seated (Max) :
Voltage - Rated :
50V
Features :
Soft Termination
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
2225 (5763 Metric)
Failure Rate :
Lead Style :
Capacitance :
0.22 µF
Series :
FlexiCap?
Ratings :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tolerance :
±5%
Base Product Number :
2225Y
Size / Dimension :
0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)
Applications :
Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.098" (2.50mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
X7R
Product Status :
Active
Lead Spacing :
Datasheets
2225Y0500224JXT
Knowles Syfer 2225Y0500224JXT
FlexiCap? 0.22 μF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225Y0500224JXT Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm).In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
2225Y0500224JXT Features
a size/dimension of 0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)