2225Y0500224FCT
Mfr.Part #
2225Y0500224FCT
Description
CAP CER 0.22UF 50V C0G/NP0 2225
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Capacitance :
0.22µF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±1%
Package / Case :
2225 (5763 Metric)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
Boardflex Sensitive
Datasheets
2225Y0500224FCT
Knowles Syfer 2225Y0500224FCT
FlexiCap™ 0.22μF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 1B 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225Y0500224FCT Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0 1B.
2225Y0500224FCT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm