2225Y0500125MXT
Mfr.Part #
2225Y0500125MXT
Description
CAP CER 1.2UF 50V X7R 2225
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage - Rated :
50V
Applications :
Boardflex Sensitive
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm
Capacitance :
1.2μF
Published :
Datasheets
2225Y0500125MXT
Knowles Syfer 2225Y0500125MXT
FlexiCap™ 1.2μF 50V Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225Y0500125MXT Overview
A 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R 2R1.
2225Y0500125MXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm