2225Y0500124JXT
Mfr.Part #
2225Y0500124JXT
Description
CAP CER 0.12UF 50V X7R 2225
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Features :
Soft Termination
Package :
Tape and Reel (TR)
Base Product Number :
2225Y
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±5%
Capacitance :
0.12 µF
Temperature Coefficient :
X7R
Applications :
Boardflex Sensitive
Ratings :
Size / Dimension :
0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)
Thickness (Max) :
0.098" (2.50mm)
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Height - Seated (Max) :
Series :
FlexiCap?
Failure Rate :
Datasheets
2225Y0500124JXT
Knowles Syfer 2225Y0500124JXT
FlexiCap? 0.12 μF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225Y0500124JXT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm).As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.
2225Y0500124JXT Features
a size/dimension of 0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)