2225Y0250563KXT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2225Y0250563KXT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
2225 (5763 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.056UF 25V X7R 2225
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±10%
Feature :
Soft Termination
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
FlexiCap™
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
25V
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Capacitance :
0.056μF
Package / Case :
2225 (5763 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm
Datasheets
2225Y0250563KXT
Knowles Syfer 2225Y0250563KXT
FlexiCap™ 0.056μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225Y0250563KXT Overview
Programs on this device are of 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient.
2225Y0250563KXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm