2225Y0250475KXT
Mfr.Part #
2225Y0250475KXT
Description
CAP CER 4.7UF 25V X7R 2225
Size / Dimension :
0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Applications :
Boardflex Sensitive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
25V
Tolerance :
±10%
Capacitance :
4.7μF
Composition :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
25V
Package / Case :
2225 (5763 Metric)
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric :
X7R
Factory Lead Time :
8 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Feature :
Soft Termination
Case Code (Imperial) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Datasheets
2225Y0250475KXT
Knowles Syfer 2225Y0250475KXT
FlexiCap™ 4.7μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225Y0250475KXT Overview
A 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R 2R1.This device can operate on voltage - Rated DC of 25V.
2225Y0250475KXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm
with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V