2225Y0250274JXT
Mfr.Part #
2225Y0250274JXT
Description
CAP CER 0.27UF 25V X7R 2225
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Features :
Voltage - Rated :
25V
Base Product Number :
2225Y
Temperature Coefficient :
X7R
Size / Dimension :
0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)
Applications :
Boardflex Sensitive
Product Status :
Active
Failure Rate :
Ratings :
Capacitance :
0.27 μF
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.098" (2.50mm)
Height - Seated (Max) :
Series :
FlexiCap?
Lead Style :
Package :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
2225Y0250274JXT
Knowles Syfer 2225Y0250274JXT
FlexiCap? 0.27 μF 25V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225Y0250274JXT Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm).This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.
2225Y0250274JXT Features
a size/dimension of 0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)