2225Y0250273FCT
Mfr.Part #
2225Y0250273FCT
Description
CAP CER 0.027UF 25V C0G/NP0 2225
Tolerance :
±1%
Applications :
Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
8 Weeks
Published :
Voltage - Rated :
25V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm
Capacitance :
0.027μF
Datasheets
2225Y0250273FCT
Knowles Syfer 2225Y0250273FCT
FlexiCap™ 0.027μF 25V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 1B 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225Y0250273FCT Overview
Programs on this device are of 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 1B being the highest temperature coefficient.
2225Y0250273FCT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm