2225Y0250101GCT
Mfr.Part #
2225Y0250101GCT
Description
CAP CER 100PF 25V C0G/NP0 2225
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Capacitance :
100pF
Published :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±2%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Boardflex Sensitive
Voltage - Rated :
25V
Size / Dimension :
0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm
Datasheets
2225Y0250101GCT
Knowles Syfer 2225Y0250101GCT
FlexiCap™ 100pF 25V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 1B 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225Y0250101GCT Overview
Ceramic capacitor is 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0 1B.
2225Y0250101GCT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm