2225Y0160823FCT
Mfr.Part #
2225Y0160823FCT
Description
CAP CER 0.082UF 16V C0G/NP0 2225
Capacitance :
0.082µF
Voltage - Rated :
16V
Size / Dimension :
0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm
Tolerance :
±1%
FlexiCap™
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
1 (Unlimited)
Published :
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Datasheets
2225Y0160823FCT
Knowles Syfer 2225Y0160823FCT
FlexiCap™ 0.082μF 16V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 1B 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225Y0160823FCT Overview
Ceramic capacitor is 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0 1B.
2225Y0160823FCT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm