2225Y0160394JXT
Mfr.Part #
2225Y0160394JXT
Description
CAP CER 0.39UF 16V X7R 2225
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Applications :
Boardflex Sensitive
Failure Rate :
Voltage - Rated :
16V
Series :
FlexiCap?
Package :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
Lead Style :
Base Product Number :
2225Y
Height - Seated (Max) :
Temperature Coefficient :
X7R
Product Status :
Active
Capacitance :
0.39 µF
Lead Spacing :
Thickness (Max) :
0.098" (2.50mm)
Features :
Soft Termination
Datasheets
2225Y0160394JXT
Knowles Syfer 2225Y0160394JXT
FlexiCap? 0.39 μF 16V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225Y0160394JXT Overview
Ceramic capacitor is 0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm) in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.
2225Y0160394JXT Features
a size/dimension of 0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)