2225Y0160274JXT
Mfr.Part #
2225Y0160274JXT
Description
CAP CER 0.27UF 16V X7R 2225
Ceramic Capacitors
Ratings :
Voltage - Rated :
16V
Capacitance :
0.27 μF
Temperature Coefficient :
X7R
Applications :
Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.098" (2.50mm)
Lead Spacing :
Base Product Number :
2225Y
Height - Seated (Max) :
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR)
Features :
Soft Termination
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Style :
Datasheets
2225Y0160274JXT
Knowles Syfer 2225Y0160274JXT
FlexiCap? 0.27 μF 16V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225Y0160274JXT Overview
A 0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm) size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.
2225Y0160274JXT Features
a size/dimension of 0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)