2225Y0160273JXT
Mfr.Part #
2225Y0160273JXT
Description
CAP CER 0.027UF 16V X7R 2225
Size / Dimension :
0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm
Capacitance :
0.027μF
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
Boardflex Sensitive
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
16V
Datasheets
2225Y0160273JXT
Knowles Syfer 2225Y0160273JXT
FlexiCap™ 0.027μF 16V Ceramic Capacitor ±5% X7R 2R1 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225Y0160273JXT Overview
A 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R 2R1.
2225Y0160273JXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm