2225Y0160224JXT
Mfr.Part #
2225Y0160224JXT
Description
CAP CER 0.22UF 16V X7R 2225
Capacitance :
0.22 µF
Base Product Number :
2225Y
Temperature Coefficient :
X7R
Failure Rate :
Ratings :
Thickness (Max) :
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension :
0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Height - Seated (Max) :
Package :
Tape and Reel (TR)
Lead Style :
Applications :
Boardflex Sensitive
Package / Case :
2225 (5763 Metric)
Product Status :
Active
Voltage - Rated :
16V
Features :
Soft Termination
Lead Spacing :
Tolerance :
±5%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
2225Y0160224JXT
Knowles Syfer 2225Y0160224JXT
FlexiCap? 0.22 μF 16V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225Y0160224JXT Overview
Programs on this device are of 0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm) size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.
2225Y0160224JXT Features
a size/dimension of 0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)