2225Y0160224FFT
Mfr.Part #
2225Y0160224FFT
Description
CAP CER 0.22UF 16V C0G/NP0 2225
Size / Dimension :
0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm
Package / Case :
2225 (5763 Metric)
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Tolerance :
±1%
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Capacitance :
0.22µF
Voltage - Rated :
16V
Datasheets
2225Y0160224FFT
Knowles Syfer 2225Y0160224FFT
FlexiCap 2225 5763Metric Ceramic Capacitor 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm C0G NP0 1B ±1% 0.22muF