2225Y0160154MXT
Mfr.Part #
2225Y0160154MXT
Description
CAP CER 0.15UF 16V X7R 2225
Tolerance :
±20%
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Factory Lead Time :
8 Weeks
Size / Dimension :
0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm
Voltage - Rated :
16V
Capacitance :
0.15μF
Applications :
Boardflex Sensitive
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
2225Y0160154MXT
Knowles Syfer 2225Y0160154MXT
FlexiCap™ 0.15μF 16V Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225Y0160154MXT Overview
Ceramic capacitor is 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R 2R1.
2225Y0160154MXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm