2225Y0160154JXT
Mfr.Part #
2225Y0160154JXT
Description
CAP CER 0.15UF 16V X7R 2225
Capacitance :
0.15 μF
Features :
Soft Termination
Lead Style :
Thickness (Max) :
0.098" (2.50mm)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Applications :
Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)
Product Status :
Active
Ratings :
Package :
Tape and Reel (TR)
Height - Seated (Max) :
Failure Rate :
Voltage - Rated :
16V
Base Product Number :
2225Y
Lead Spacing :
Datasheets
2225Y0160154JXT
Knowles Syfer 2225Y0160154JXT
FlexiCap? 0.15 μF 16V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225Y0160154JXT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm).As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.
2225Y0160154JXT Features
a size/dimension of 0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)