2225J5000824MXT
Mfr.Part #
2225J5000824MXT
Description
CAP CER 0.82UF 500V X7R 2225
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm
Voltage - Rated :
500V
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Capacitance :
0.82µF
Factory Lead Time :
8 Weeks
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Datasheets
2225J5000824MXT
Knowles Syfer 2225J5000824MXT
0.82μF 500V Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225J5000824MXT Overview
Programs on this device are of 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient.
2225J5000824MXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm