2225J5000824KXT
Mfr.Part #
2225J5000824KXT
Description
CAP CER 0.82UF 500V X7R 2225
Size / Dimension :
0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Max Operating Temperature :
125°C
Composition :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
500V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Dielectric :
X7R
Voltage - Rated :
500V
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Factory Lead Time :
8 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Case Code (Metric) :
Dissipation Factor :
2.5 %
Capacitance :
0.82µF
Datasheets
2225J5000824KXT
Knowles Syfer 2225J5000824KXT
0.82μF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225J5000824KXT Overview
Ceramic capacitor is 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R 2R1.A voltage of 500V is required to operate this capacitor.
2225J5000824KXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm
with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V