2225J5000823KXT
Mfr.Part #
2225J5000823KXT
Description
CAP CER 0.082UF 500V X7R 2225
Capacitance :
0.082µF
Factory Lead Time :
8 Weeks
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric :
X7R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Ceramic
Termination :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-55°C
Dissipation Factor :
2.5 %
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
500V
Size / Dimension :
0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm
Voltage - Rated DC :
500V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
2225J5000823KXT
Knowles Syfer 2225J5000823KXT
0.082μF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225J5000823KXT Overview
Programs on this device are of 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 500V Volts DC - Rated DC.
2225J5000823KXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm
with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V