2225J5000684JXT
Mfr.Part #
2225J5000684JXT
Description
CAP CER 0.68UF 500V X7R 2225
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Composition :
Ceramic
Size / Dimension :
0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm
Voltage - Rated :
500V
Termination :
SMD/SMT
2225 (5763 Metric)
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
0.68µF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
X7R
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated DC :
500V
Tolerance :
±5%
Datasheets
2225J5000684JXT
Knowles Syfer 2225J5000684JXT
2225 5763Metric Ceramic Capacitor 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm X7R 2R1 ±5% 0.68muF