2225J5000563MXT
Mfr.Part #
2225J5000563MXT
Description
CAP CER 0.056UF 500V X7R 2225
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
0.056μF
Voltage - Rated :
500V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Datasheets
2225J5000563MXT
Knowles Syfer 2225J5000563MXT
0.056μF 500V Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225J5000563MXT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R 2R1.
2225J5000563MXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm