2225J5000563KXT
Mfr.Part #
2225J5000563KXT
Description
CAP CER 0.056UF 500V X7R 2225
Voltage - Rated :
500V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Composition :
Ceramic
Factory Lead Time :
8 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
2225 (5763 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric :
X7R
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
500V
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Capacitance :
0.056μF
Case Code (Imperial) :
Datasheets
2225J5000563KXT
Knowles Syfer 2225J5000563KXT
0.056μF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225J5000563KXT Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R 2R1.Powered by voltage of 500V, it can be operated with a voltage of rated DC.
2225J5000563KXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm
with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V