2225J5000563JXT
Mfr.Part #
2225J5000563JXT
Description
CAP CER 0.056UF 500V X7R 2225
2225 (5763 Metric)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Size / Dimension :
0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm
Voltage - Rated :
500V
Capacitance :
0.056μF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±5%
Datasheets
2225J5000563JXT
Knowles Syfer 2225J5000563JXT
0.056μF 500V Ceramic Capacitor ±5% X7R 2R1 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225J5000563JXT Overview
Programs on this device are of 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient.
2225J5000563JXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm