2220Y6300124KXT
Mfr.Part #
2220Y6300124KXT
Description
CAP CER 0.12UF 630V X7R 2220
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Series :
FlexiCap™
Depth :
5mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Capacitance :
0.12μF
Length :
5.7mm
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
630V
Datasheets
2220Y6300124KXT
Knowles Syfer 2220Y6300124KXT
FlexiCap™ 0.12μF 630V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y6300124KXT Overview
Ceramic capacitor is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R 2R1.
2220Y6300124KXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm