2220Y5000564KXT
Mfr.Part #
2220Y5000564KXT
Description
CAP CER 0.56UF 500V X7R 2220
Soft Termination
Voltage - Rated DC :
500V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Weight :
480.014126mg
Published :
2220 (5750 Metric)
Depth :
5mm
Temperature Coefficient :
X7R
Tolerance :
±10%
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Composition :
Ceramic
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
0.56μF
Thickness (Max) :
0.165 4.20mm
Datasheets
2220Y5000564KXT
Knowles Syfer 2220Y5000564KXT
FlexiCap™ 0.56μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)