2220Y5000561JXT
Mfr.Part #
2220Y5000561JXT
Description
CAP CER 560PF 500V X7R 2220
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Capacitance :
560pF
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Voltage - Rated :
500V
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Tolerance :
±5%
Datasheets
2220Y5000561JXT
Knowles Syfer 2220Y5000561JXT
FlexiCap™ 560pF 500V Ceramic Capacitor ±5% X7R 2R1 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y5000561JXT Overview
Programs on this device are of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient.
2220Y5000561JXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm