2220Y5000561GCT
Mfr.Part #
2220Y5000561GCT
Description
CAP CER 560PF 500V C0G/NP0 2220
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Tolerance :
±2%
Capacitance :
560pF
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Voltage - Rated :
500V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
2220Y5000561GCT
Knowles Syfer 2220Y5000561GCT
FlexiCap™ 560pF 500V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 1B 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y5000561GCT Overview
This device's program size/dimension is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
2220Y5000561GCT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm