2220Y5000394KXT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2220Y5000394KXT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.39UF 500V X7R 2220
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Imperial) :
Height :
4.2mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Depth :
5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Feature :
Soft Termination
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Capacitance :
0.39µF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Voltage :
500V
Tolerance :
±10%
Case Code (Metric) :
Series :
FlexiCap™
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated :
500V
Length :
5.7mm
Dielectric :
X7R
Termination :
SMD/SMT
Applications :
Boardflex Sensitive
Datasheets
2220Y5000394KXT
Introducing Ceramic Capacitors Knowles Syfer 2220Y5000394KXT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C~125°C, Voltage:500V, Package / Case:2220 (5750 Metric), 2220Y5000394KXT pinout, 2220Y5000394KXT datasheet PDF, 2220Y5000394KXT amp .Beyond Ceramic Capacitors Knowles Syfer 2220Y5000394KXT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Knowles Syfer 2220Y5000394KXT
FlexiCap™ 0.39μF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y5000394KXT Overview
Ceramic capacitor is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R 2R1.
2220Y5000394KXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm