2220Y5000153KXT
Mfr.Part #
2220Y5000153KXT
Description
CAP CER 0.015UF 500V X7R 2220
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
500V
Boardflex Sensitive
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Max Operating Temperature :
125°C
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Tolerance :
±10%
Case Code (Imperial) :
Dielectric :
X7R
Capacitance :
0.015µF
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Soft Termination
Composition :
Ceramic
Voltage - Rated :
500V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
8 Weeks
Weight :
480.014126mg
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Datasheets
2220Y5000153KXT
Knowles Syfer 2220Y5000153KXT
FlexiCap™ 0.015μF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y5000153KXT Overview
Programs on this device are of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 500V Volts DC - Rated DC.
2220Y5000153KXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V