2220Y5000124KXT
Mfr.Part #
2220Y5000124KXT
Description
CAP CER 0.12UF 500V X7R 2220
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Capacitance :
0.12μF
FlexiCap™
Case Code (Metric) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
500V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
2220Y5000124KXT
Knowles Syfer 2220Y5000124KXT
FlexiCap™ 0.12μF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y5000124KXT Overview
This device's program size/dimension is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
2220Y5000124KXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm