2220Y5000103KXT
Mfr.Part #
2220Y5000103KXT
Description
CAP CER 10000PF 500V X7R 2220
Tolerance :
±10%
Min Operating Temperature :
-55°C
Soft Termination
Weight :
480.014126mg
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage - Rated DC :
500V
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Dielectric :
X7R
Voltage - Rated :
500V
Composition :
Ceramic
Termination :
SMD/SMT
Surface Mount, MLCC
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
10000pF
Series :
FlexiCap™
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
2220Y5000103KXT
Knowles Syfer 2220Y5000103KXT
FlexiCap™ 10000pF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y5000103KXT Overview
A program's size/dimension is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is X7R 2R1 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 500V, it is capable of operating.
2220Y5000103KXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V