2220Y4K00470JCT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2220Y4K00470JCT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 47PF 4KV C0G/NP0 2220
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
Boardflex Sensitive
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
8 Weeks
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Tolerance :
±5%
Series :
FlexiCap™
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Voltage - Rated DC :
4kV
Feature :
Soft Termination
Capacitance :
47pF
Voltage - Rated :
4000V 4kV
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
125°C
Composition :
Ceramic
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric :
C0G
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Weight :
480.014126mg
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
Datasheets
2220Y4K00470JCT
Knowles Syfer 2220Y4K00470JCT
FlexiCap™ 47pF 4000V 4kV Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 1B 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y4K00470JCT Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm.The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 4kV, it can operate.
2220Y4K00470JCT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with C0G NP0 1B being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 4kV