2220Y3K00682KXT
Mfr.Part #
2220Y3K00682KXT
Description
CAP CER 6800PF 3KV X7R 2220
Ceramic Capacitors
Height :
4.2mm
Composition :
Ceramic
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
3000V 3kV
Tolerance :
±10%
Max Operating Temperature :
125°C
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Feature :
Soft Termination
Dielectric :
X7R
Length :
5.7mm
Width :
5mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage - Rated DC :
3kV
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Capacitance :
6800pF
FlexiCap™
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Weight :
480.014126mg
Datasheets
2220Y3K00682KXT
Knowles Syfer 2220Y3K00682KXT
FlexiCap™ 6800pF 3000V 3kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y3K00682KXT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R 2R1.Ceramic capacitor runs on voltage of 3kV - Rated DC.
2220Y3K00682KXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 3kV