2220Y3K00560FCT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2220Y3K00560FCT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 56PF 3KV C0G/NP0 2220
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
Boardflex Sensitive
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Published :
Series :
FlexiCap™
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
56pF
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Feature :
Soft Termination
Voltage - Rated :
3000V 3kV
Datasheets
2220Y3K00560FCT
Knowles Syfer 2220Y3K00560FCT
FlexiCap™ 56pF 3000V 3kV Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 1B 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y3K00560FCT Overview
A program's size/dimension is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 1B and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
2220Y3K00560FCT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm