2220Y3K00472KXT
Mfr.Part #
2220Y3K00472KXT
Description
CAP CER 4700PF 3KV X7R 2220
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Composition :
Ceramic
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Weight :
480.014126mg
Surface Mount, MLCC
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Max Operating Temperature :
125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
4700pF
Voltage - Rated DC :
3kV
Voltage - Rated :
3000V 3kV
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric :
X7R
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Case Code (Imperial) :
Datasheets
2220Y3K00472KXT
Knowles Syfer 2220Y3K00472KXT
FlexiCap™ 4700pF 3000V 3kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y3K00472KXT Overview
Ceramic capacitor is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R 2R1.A voltage of 3kV is required to operate this capacitor.
2220Y3K00472KXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 3kV