2220Y3K00391KXT
Mfr.Part #
2220Y3K00391KXT
Description
CAP CER 390PF 3KV X7R 2220
Ceramic Capacitors
Max Operating Temperature :
125°C
Weight :
480.014126mg
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Soft Termination
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
3kV
Composition :
Ceramic
Voltage - Rated :
3000V 3kV
Case Code (Metric) :
Dielectric :
X7R
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Capacitance :
390pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
2220Y3K00391KXT
Knowles Syfer 2220Y3K00391KXT
FlexiCap™ 390pF 3000V 3kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y3K00391KXT Overview
A 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R 2R1.This device can operate on voltage - Rated DC of 3kV.
2220Y3K00391KXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 3kV