2220Y3K00331KXT
Mfr.Part #
2220Y3K00331KXT
Description
CAP CER 330PF 3KV X7R 2220
Ceramic Capacitors
Dielectric :
X7R
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Capacitance :
330pF
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
3000V 3kV
Composition :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
3kV
Min Operating Temperature :
-55°C
Weight :
480.014126mg
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Datasheets
2220Y3K00331KXT
Knowles Syfer 2220Y3K00331KXT
FlexiCap™ 330pF 3000V 3kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y3K00331KXT Overview
A program's size/dimension is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is X7R 2R1 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 3kV, it is capable of operating.
2220Y3K00331KXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 3kV