2220Y3K00271KXT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2220Y3K00271KXT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 270PF 3KV X7R 2220
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
3000V 3kV
Series :
FlexiCap™
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Weight :
480.014126mg
Applications :
Boardflex Sensitive
Voltage - Rated DC :
3kV
Case Code (Imperial) :
Dielectric :
X7R
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±10%
Capacitance :
270pF
Factory Lead Time :
8 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Composition :
Ceramic
Feature :
Soft Termination
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
2220Y3K00271KXT
Knowles Syfer 2220Y3K00271KXT
FlexiCap™ 270pF 3000V 3kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y3K00271KXT Overview
This device's program size/dimension is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 3kV can be used for operation.
2220Y3K00271KXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 3kV