2220Y3K00221KXT
Mfr.Part #
2220Y3K00221KXT
Description
CAP CER 220PF 3KV X7R 2220
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
FlexiCap™
Min Operating Temperature :
-55°C
Applications :
Boardflex Sensitive
Dielectric :
X7R
Composition :
Ceramic
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Capacitance :
220pF
Voltage - Rated DC :
3kV
Dissipation Factor :
2.5 %
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
Surface Mount, MLCC
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
3000V 3kV
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
2220Y3K00221KXT
Knowles Syfer 2220Y3K00221KXT
FlexiCap™ 220pF 3000V 3kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y3K00221KXT Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm.The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 3kV, it can operate.
2220Y3K00221KXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 3kV