2220Y3K00122KXT
Mfr.Part #
2220Y3K00122KXT
Description
CAP CER 1200PF 3KV X7R 2220
Ceramic Capacitors
Weight :
480.014126mg
Dielectric :
X7R
Voltage - Rated DC :
3kV
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
3000V 3kV
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Case Code (Metric) :
Composition :
Ceramic
Capacitance :
1200pF
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Tolerance :
±10%
Boardflex Sensitive
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
2220Y3K00122KXT
Knowles Syfer 2220Y3K00122KXT
FlexiCap™ 1200pF 3000V 3kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y3K00122KXT Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals X7R 2R1 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 3kV allows it to function.
2220Y3K00122KXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 3kV